Biztonsági autósülések
A baba autósülés kiválasztásának szempontjai
A gyermekvállalás törődéssel, gondoskodással és a gyermektől visszakapott sok szeretettel jár. Ezért különösen fontos, hogy kellő biztonságban tudjuk őket. Az utazás során oda kell figyelnünk, hogy stabilan, kényelmesen üljenek és biztonságban legyenek.
Ahogy cseperednek a csemeteink, súlykategóriájuktól és magasságuktól függően más-más biztonsági gyermekülésre van szükségük- lásd a legujabb I-SIZE szabvány! Azoknak, akik gyakran utaznak, érdemes kombinált üléseket választaniuk, hiszen ezek a típusok akár két, három súlycsoporton keresztül kísérhetnek minket és a használatuk is egyszerű.
Az autósülés kiválasztása során a legfontosabb szempont, hogy ne az ár alapján döntsünk. Mindig a gyermekünk biztonságát helyezzük előtérbe. Tájékozódjünk pontosan a súlykategóriákról és ezeknek megfelelő ülések típusairól, az ülések használatáról, rögzítésükről, tisztítási lehetőségektől.
Melyik a jó autósülés?
Egyszerű a válasz: az, amely minden oldalról megvédi gyermekünket egy lehetséges ütközés során.
Borzalmas belegondolni, mi minden veszélyeztet minket az autózás során, de sajnos muszáj! Kötelességünk szerezni némi ismeretet a biztonsági gyermekülésekről, babahordozókról, mert csak úgy tudjuk kiválasztani a gyermekünket jól védő, neki megfelelő ülést.
Az újszülött babát csakis kizárólag a az R44/4 vagy I-SIZE szabványoknak megfelelő merev falú autóshordozóban vagy azzal egyenértékű, speciálisan kialakított, beköthető mózeskosárban szabad vinni. Ha a gyerekünk kinövi a hordozót, szükséges a következő kategóriás, általában dönthető háttámlájú autósülés beszerzése. Sokan az anyagiak miatt "átugorják" az egyes súlykategóriákat, nem számolva azzal, hogy a gyerek biztonságát veszélyeztetik.
A kiválasztást azzal kezdjük, hogy megválaszoljuk az alábbi kérdéseket:
- hány éves, hány kiló a gyerek? A jelenleg érvényes szabványok szerint (R44/04) egy ülés addig véd, ahány kg-ig szól a kategória. Mivel a gyerekeink nem egyformák, lehet átmenet a kategóriák között.
- sokat utazunk-e vele? (mennyire, hány pozícióban dönthető az ülés)
- magas növésű-e (emelhető fejtámlás vagy a gyerekkel „együtt növő” háttámlás az ülés) esetleg alacsonyabb (széles kialakítású, kényelmes ülőrész) a gyerekünk (milyen az ülés felépítése)?
- az autónk rendelkezik-e az ISOFIX rögzítő pontokkal? Napjainkban már elterjedt a gyors, biztonságos rögzítést kínáló ISOFIX megoldás, minden egyes súlykategóriában.
- rendelkezik-e az autónk Top Tether rögzítési lehetőséggel? (az autóban gyárilag kialakított, ülés-rögzítési pontok)
Jó, ha a biztonsági autósülés vagy autóshordozó hordozó vásárlásakor velünk van gyermekünk és bele tudjuk őt ültetni az ülésbe! Tanuljuk meg az ülés helyes bekötését az autóba, ha nem az ISOFIX-es változat mellett döntöttünk! Határozzuk el, hogy a biztonsági autósülést addig használjuk, amíg a gyermekünk el nem éri a szabvány által előírt 150 cm magasságot vagy 12 éves kort. Ragaszkodjunk az ülés használatához, ha idősebb, iskolás gyermekünk már tiltakozik, vagy ha csak „elugrunk” a nagyihoz pár sarokkal arrébb!
Kérjük, gondolják végig az életvitelüket a babával és hozzák meg a helyes döntést. Tekintsék meg kínálatunkat és válogassanak baba autóüléseink közül!